konference Na charakteru záleží!
konference (nejen) pro učitele a pracovníky ve školství, lektory, rodiče, přátele škol, vedoucí mládeží
Zlín – Impact Hub, sobota 16. 3. 2023, 9:00 – 17:00
On-line přihláška zde.
PROGRAM:
Přednášky jsou společné pro všechny účastníky. Dopoledne i odpoledne po přednáškách následují volitelné workshopy – každý účastník si vybere vždy 1 z dopolední a 1 z odpolední nabídky.
přednáška I:
prof. PhDr. Jan Hábl, Ph. D.: Na charakteru záleží
Aktuální metody a poznatky z oblasti charakterové výchovy, jejich praktické využití a implementaci ve výuce. Spolu s lektorem budeme hledat odpovědi i na tyto otázky: „Co je to lidskost? Co je to dílna lidskosti? Je lidskost učitelná?“
seminář IA:
prof. PhDr. Jan Hábl, Ph. D.: 8 zásad formování charakteru
Seminář prakticky navazuje na přednášku „Na charakteru záleží.“ Budeme se v něm zabývat zabývat zásadami, jak charakter formovat: autorita, svoboda, návyky, informace, hravost, přirozenost, pokání, vzor.
seminář IB:
PhDr. Dalimil Staněk, Ph.D., DiS: Osobní zbožnost jako podpora sebe sama ve výuce
Pro výkon náročného povolání učitele člověk potřebuje zdroje. Větší výzvy a dlouhodobě stresující prostředí jsou příležitostí k tomu, aby se učitel sám učil své zdroje rozpoznávat, záměrně využívat a rozšiřovat. V čem konkrétně může být osobní zbožnost člověka podpůrným zdrojem ve výuce? Workshop bude zahrnovat teoretický úvod, sdílení zkušeností i představení duchovních disciplín jako potenciální zdrojů. Součástí bude i technika na mapování vlastních zdrojů, které má učitel k dispozici.
seminář IC:
Mgr. Václav Janča: Umělá inteligence – je to podvádění?
V tomto workshopu se zaměříme na UI jako užitečný nástroj pro podporu vzdělávání. Zamyslíme se nad otázkou, zda je využití UI nutně podvádění. Probereme, jak UI může obohatit výuku, jak ji mohou využívat žáci i učitelé a jaké změny ve způsobu výuky nástup UI vyžaduje. Také si vyměníme tipy na nejzajímavější a nejaktuálnější nástroje UI, které jsme vyzkoušeli nebo objevili. (Tato anotace byla připravena za použití nástroje Copilot GPT-4.)
přednáška II:
PhDr. Dalimil Staněk, Ph.D., DiS: Emoce za katedrou
Jak porozumět svým emocím? Jak zůstat vnímavý k sobě samému? Jak regulovat své emoce tak, abych mohl využít jejich sílu během kontaktu se třídou? Co učím své žáky, když vidí, jak zacházím sám se sebou? Na tyto a další otázky budeme hledat odpovědi v přednášce na téma emoční regulace.
seminář IIA:
PhDr. Dalimil Staněk, Ph.D., DiS: Emoce za katedrou prakticky
Workshop navazuje na stejnojmennou přednášku. Bude v něm příležitost ke společné diskusi, sdílení zkušeností s emoční regulací a hlubšímu prozkoumání daného tématu. Vyzkoušíme si způsoby, jak vnímat sebe sama, relaxovat, ale i využít síly hněvu.
seminář IIB:
Mgr. Jan Kuklínek: Didaktika osobnostní a charakterové výchovy
Praktická ukázka práce s učebnicemi pro osobnostní a charakterovou výchovu.
seminář IIC:
Mgr. Václav Janča: Umělá inteligence – je to podvádění?
Jedná se o opakování dopoledního semináře IC.
PŘEDSTAVUJEME PŘEDNÁŠEJÍCÍ:
prof. PhDr. Jan Hábl, Ph.D.
Manžel, otec, pedagog a komeniolog. Po studiích filozofie výchovy při University of Wales působil jako učitel angličtiny, věnoval se výzkumu v Komenského institutu v Praze, přednášel na univerzitách v Hradci Králové a v Ústí nad Labem v oborech na rozhraní pedagogiky, antropologie, etiky a historie vzdělávání. Je autorem titulů odborných i krásných, např. Labyrint upgrade. Jinotajný román (nejen) pro děti (2015), Na charakteru záleží, problém učitelnosti dobra (2020), I když se nikdo nedívá, fundamentální otázky etického vychovatelství (nakl. P. Mervart 2015), Aby člověk neupadal v nečlověka (nakl. P. Mervart 2015), Učit (se) příběhem. (Host 2013), On being human(e) (Wipf&Stock 2017), Lekce z lidskosti v životě a díle Jana Amose Komenského (Návrat 2011).
PhDr. Dalimil Staněk, Ph.D., DiS.
Je kazatelem evangelia v Církvi bratrské, psychologem a učitelem. Jedenáct let sloužil jako kazatel v Olomouci a nyní působí ve Zlíně. Vyučuje na Evangelikálním teologickém semináři a poskytuje psychologické poradenství lidem v církvi i mimo ni. Odborně se věnuje tématům vývojové psychologie, duchovního zrání, duchovní krize, pastorační péče a odpuštění. Rád tráví čas v přírodě, miluje hudbu a knihy.
Mgr. Václav Janča, DiS.
Učí grafický design, IT a češtinu jako cizí jazyk na mezinárodní křesťanské škole v Praze CISP, působí jako pomocný pastor v Life Church Praha. Manžel učitelky a táta dvou dcer. Vystudoval teologii nejprve na ETS v Praze a později na Univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici, což mu trvalo osm let, takže má vlastně druhou základní školu. Působil 6 let ve službě dětem Metro Ministries v New Yorku a libuje si v interakci s mnoha různými kulturami, národnostmi a jazyky.
Mgr. Jan Kuklínek
Vyrostl v křesťanské rodině a pracoval v Hewlett Packard do září 2005, kdy vstoupil do Stáže KAM. Později vedl vzdělávání KAM a připravoval mladé vedoucí. V roce 2010 společně s ČEA založil Síť křesťanských učitelů. Pro vzdělání pedagogů a tvorby vzdělávacích materiálů postupně vzniklo oddělení Škola pro Život, kterého je nyní garantem. V letech 2012 – 2019 vedl pod F-nadací programy podpory křesťanských lektorů, kteří ročně zasahují 10% mládeže v ČR. V roce 2015 nastartoval Daniel hnutí, které se od roku 2018 rozšiřuje dále v Evropě. Nyní slouží ve výborech Evropské asociace křesťanských učitelů EurECA a Etické výchově o.p.s.
On-line přihláška zde.
Souhrnné informace ke stažení zde: